top of page
Foot Massage

רפלקסולוגיה וכאבים בכפות הרגליים

 

רפלקסולוגיה וכאבים בכפות הרגליים

מאת: צביקה רייזנשטט 

כאבים בכפות הרגליים או כאבים בזמן מגע בכפות הרגליים הם דברים שונים.

 כאבים כלליים בכפות הרגליים

כשלאדם יש כאבים בכפות הרגליים עלינו לזכור שהדבר יכול לקרות ממספר סיבות ולתשאל בהתאם.

כפות הרגליים מהוות חלק ממערכת התנועה ,כל משקל הגוף נמצא עליהן בזמן תנועה ,כשאדם בישיבה ממושכת הדבר עלול ליצור לחץ וקושי בזרימת דם ולימפה , בעידן המודרני רובנו נועלים נעליים עם שכבת גומי שאינה מאפשרת לגוף ולכפות הרגליים לשמש כהארקה חשמלית לקרקע.

עלינו תמיד לברר ולהסתכל על מספר גורמים.

זרימת דם וזרימת לימפה , קרישיות דם ,בעיות אורטופדיות בגב התחתון ,בברכיים או בכפות הרגליים עצמן , מלאות השריר בכפות הרגליים מכיון שהשרירים נותנים תמיכה ,שינויים במבנה העצמות או המפרקים ,שחיקת סחוסים , בריחת סידן גם בעצמות הרגליים. מתח בגידי כפות הרגליים, מחלות כגון סוכרת , מחלות סרטן וטיפולים כימותרפים , נוירופתיה ,דורבן (רוב מקרי הדורבן הם דלקת) תופעות לוואי של תרופות כמו התרופות להורדת שומנים בדם , ובתקופה האחרונה כאבים אורטופדים לא מוסברים בשרירי ומפרקי הגוף כולל בכפות הרגליים הם חלק מתופעות הלוואי של הניסוי בזריקת הד.נ.א. לשפעת קורונה.

מתח רגשי מתמשך גם יוצר כאבים בכפות הרגליים.

במידה וכואב ספציפית באחת מהרגליים  או שהחלק העליון (כריות) או התחתון (עקב) כואבים -צריך לבדוק את אופן ההשענות של האדם : לדוגמא -טונוס שריר חלש ברגל אחת עלול לגרום להשענות יתר על הרגל השניה.טונוס שריר חלש בעקב עלול לגרום להשענות יתר על אזור הכריות.

הולפוס או פלטפוס עלולים לגרום לכאבים בכפות הרגליים ,הולפוס גבוה מידי עלול גם לגרום לכאבים בצד הדורסלי (גבי) של כפות הרגליים.

עמידת יתר , נעליים לא מתאימות ,הליכה לאורך תקופה על עקבים או סנדלים שטוחים .

 

התפקיד שלנו כמטפלים

לדעת לתשאל מחלות והרגלי חיים , להתבונן על הגוף , העמידה , כפות הרגליים עצמן , להפנות לרופא עם בקשה לבדיקות המתאימות ,יש אורטופדים של כפות הרגליים , להפנות למדרסים , לדעת לפעמים לתת תרגילי מתיחות , לפעמים להפנות לנטורופתיה כדי להמליץ על תוספים מסוימים כגון חומצה אלפה ליפואית לנוירופתיה סוכרתית או שינוי תזונתי למקרים של שומנים בדם שעלולים לגרום לתחושת שריפה בכפות הרגליים .

וכמובן לתת טיפול עם איכות ועוצמת מגע שמתאימים למטופל.עלינו לזכור שחלק מהטיפולים תמיד יהיו סימפטומתים ,יקלו על המטופל למשך כמה ימים והכאבים יחזרו מכיון שמקור הפתרון לבעיה הוא חיצוני ולא הטיפול עצמו.

 

כאבים במגע בכפות הרגליים.

למעט כל הסיבות שרשמתי למעלה וחשוב להיות ערים אליהן ,עלינו להיות בתשומת לב לכמה דברים.

ישנם אזורים ספציפיים שיכאבו סוגי כאב שונים במידה ונלחץ עליהם.הכליות , אדרנל ,מוחות (היפותלמוס) ,אזור הרחם ההורמונלי שנמצא בצד המידאלי בקצה עצם הזנב. כשאין רגישות במגע או כשיש הבדל או פער בתחושות בין הימין לשאל ,הדבר מצביע על חוסר איזון ורצוי לתשאל בהתאם לתפקוד האיברים .

לפעמים כפות הרגליים צוברות מתח והמגע הראשוני עלול לגרום לכאב קל ,יש פעמים בהן הכאב הוא בעצם כאב נעים .יש פעמים בהן המגע שלנו חזק מידי למטופל ועלינו לשאול . בהרבה מקרים אני שואל את המטופלים שאומרים לי שכואב "האם הכאב נעים" והתשובה היא כן ,זה כאב של פורקן מתח וזה טוב להם , כשלאדם לא טוב הוא מכווץ את הרגל כלפי הגוף.

הקריסטלים בכפות הרגליים יושבים ברובד השרירי ,יש אנשים שאוהבים פרוק קריסטלים ויש כאלו שלא וזה מכאיב להם.

לפעמים יתלוננו על כך שאזור יבלתי כואב , יכולות להיות לכך מספר סיבות אותן אני מברר . האם יש השענות יתר על האזור , נעליים חדשות ,לפעמים הן כואבות מכיון שהקונפליקט עליו הן מכסות התעורר רגשית אצל האדם וכאן התפקיד שלנו הוא מודעות והעברת תהליך התפתחות אישי בהתאם ליכולת שלכם כמטפלים.

בכל מקום שכואב - מעבר להשלכה האורטופדית ,חשוב לברר על אזור ההשתקפות הרפלקסולוגי. למשל -אם יש קריסטלים וכאב באזור שמתחת לבהונות ,אברר על חגורת כתפיים . כאב בצוואר הבוהן הראשית ,אברר על הגרון ופעילות של בלוטת התריס.

ישנן פעמים בהן אני לוחץ לאורך עמוד השידרה כדי לברר האם הסיבה לכאב האורטופדי בגוף או קושי בתפקוד איבר ,שייכים ללחץ המגיע מעצבי השידרה. 

בעבר טיפלתי במישהי עם בעיות בקיבה (כאבים,צרבות) טיפולי רפלקסולוגיה וטיפולים נטורופתים הקלו סימפטומתית , כשבדקתי לאורך עמ"ש ,החוליה שמעצבבת את הקיבה כאבה מאוד. המקור לבעיה היה שינוי מבני בעמוד השדרה ולחץ על העצב שמעצבב את הקיבה.

אלו הן חלק מהדוגמאות לכאבים בכפות הרגליים.

כטיפול רפלקסולוגי אפשרי להתאים סוגי מגע וטיפול שונים שאת חלקם אפשרי לראות בסרטון המצורף לכתבה ואת חלקם אפשרי ללמוד בבתי הספר ,או לצפות בערוץ היוטיוב של צביקה רייזנשטט.

מגע מלא ופועם לכפות הרגליים , עבודה עם נשימות , טיפול בו המטופל דוחף את כף רגלו אל יד/אצבע המטפל ,עם נשימה ובכך האחריות על עוצמת הכאב עוברת אל המטופל , במקרי נוירופתיה טיפול טאפינג מאוד מסייע. פרוק קריסטלים לפי יכולת המטופל מאוד מסייע למתח וכאב.לחיצה לאורך עמוד השדרה בחיבור שבין העצם לשריר ,מציאת נקודה כואבת -השתהות בנקודה עד שלומדים להרגיש שמספיק, הדבר אפשרי גם מסביב למללאוסים  או בצד הלטרלי (חיצוני) של אזור האדמה שמייצג את הגב התחתון והרגליים.הדבר אפשרי גם כהדרכת מטופלים לטיפול עצמי.

במקרים של דורבן -רצוי להמליץ למטופלים להניח את אזור העקב על קרחונית או בקבוק קטן עם מים קפואים ומתיחת שריר התאומים על גרם מדרגות או בישיבה כשהעקב פונה החוצה מהגוף והבהונות פונות כלפי האדם .

לסרטון לחץ כאן

bottom of page