top of page

טיפולי הפריה - שאלות ותשובות עם הגר בסיס

טיפולי הפריה - שאלות ותשובות עם הגר בסיס, רפלקסולוגית מבריטניה
 

1. האם הרפואה הקונבנציונלית באנגליה תומכת בשימוש ברפואה אלטרנטיבית, לרבות רפלקסולוגיה, בבעיות פוריות?
רפואה משלימה ואלטרנטיבית, כרפלקסולוגיה, הינם סוגי טיפולים אשר נופלים מחוץ להגדרת זרמי הרפואה המרכזיים בבריטניה. בבתי חולים של מערכת הרפואה הציבורית (NHS) טיפולים משלימים לרוב ניתנים בחינם על ידי מטפלים מתנדבים. הדבר שכיח בעיקר במחלקות ובתי חולים המתמחים בטיפול בסרטן. לרוב הטיפולים המוצעים הם רפלקסולוגיה, דיקור ועיסוי.

בחלק מהקליניקות הפרטיות בהן מטופלים מקבלים טיפולי הפרייה חוץ גופית (IVF) וטיפולי פוריות אחרים מוצעים טיפולים משלימים ואלטרנטיביים כדיקור ורפלקסולוגיה באופן פרטי. זמינותם של טיפולים משלימים ואלטרנטיביים לצד טיפולי פוריות תלויה למעשה במוסד הרפואי מכיוון שהטיפולים האלטרנטיביים אינם חלק מהפרקטיקה הרפואית הקונבנציונלית.

הזמינות של טיפולים אלה במערכת הרפואה הציבורית הינה מוגבלת, ולרוב הם לא יוצעו כחלק מהשירות לציבור. לאור רמות המתח והלחץ הגבוהים הכרוכים בטיפולי פוריות, הממסד הרפואי רואה בטיפולים משלימים ואלטרנטיביים כאמצעי להפחתת לחץ וסיוע לרווחתו של המטופל.

אין זה נפוץ במיוחד, אך לעיתים אנשי רפואה יפנו מטופלים אל רפלקסולוגים. בעבר קיבלתי הפניות מגניקולוג ממרכז לונדון, אך ההפניות היו מהקליניקה הפרטית שלו ולא מבית החולים בו עבד. לצערי הוא נפטר אך הוא היה מנתח נהדר ודגל בשימוש ברפלקסולוגיה בנוסף לניתוח על מנת לטפל בכאבים שכיחים באזור אגן הירכיים. לרוב, המטופלים שהוא הפנה אלי סבלו מאנדומטריוזיס והגיבו היטב לטיפול רפלקסולוגי.

2. האם תוכלי להסביר את תובנותיך על שיטתו של ד"ר מנזנרס (Dr. Manzanares) ותרומתו לטיפולי הפוריות?

מניסוני עם ד"ר מנזנרס מעולם לא שמעתי אותו מדבר מפורשות על טיפול בבעיות פוריות. כשנשאל על נושא זה על ידי תלמידים בסמינרים הוא התייחס בקצרה לאיזורי הרפלקס בהם יש לטפל. אני זוכרת ששמעתי אותו אומר פעם שבאופן כללי הוא אינו מקבל הרבה מקרים הקשורים בבעיות הורמונליות וכי זהו אינו תחום שמעניין אותו במיוחד.

ד"ר מנזנרס פועל במסגרת אבחונית מאד מובנית שהתגבשה כתוצאה מלמעלה משלושים שנות נסיון וכחלק משיטת המיפוי הייחודית שהוא פיתח מנקודת מבט אנטומית עוברית. מה שמאד מעניין בשיטת הרפלקסולוגיה של מנזנרס הם המיקומים של איזורי רפלקס ספציפיים והגישה שבה הוא מיישם את הטכניקה שלו על איזורים אלה. אני מוצאת שלמרות שנעשה שימוש בשפה שונה מאד, יש הקבלה רבה בין השימוש בטכניקות, הפילוסופיה והמתודולוגיות.

3. האם תוכלי להסביר על שיטות הטיפול החדשות בבעיות בבלוטת התריס ושיעור הצלחתן?

במשך 27 שנות נסיוני טיפלתי במטופלים רבים, בעיקר נשים, עם תפקוד לקוי של בלוטת התריס ותת פעילות של בלוטת תריס. באופן כללי, לאחר טיפול רפלקסלוגי מטופלים, וכן אלה שמקבלים תרופות תירוקסין, מרגישים עליה באנרגיה, חווים עלייה בתפקוד, מרגישים הקלה בסימפטומים, וחשוב מכל מרגישים שוב כמו עצמם. כיום, מאד נפוץ לראות נשים עם בעיות בתפקוד בלוטת התריס (לרוב תת-קליני) מכיון שבפעמים רבות בעיות אלה לא מאותרות בבדיקות הדם הבסיסיות הניתנות בבריטניה. נראה כי קיימת עליה בשכיחות של תת-פעילות של בלוטת התריס וכי התופעה משפיעה על רבים ומהווה סמן מקדים לבעיות רפואיות ומחלות רבות.

בעיות הקשורות לבלוטות אנדוקריניות הן לרוב אינן פשוטות ומשפיעות על מספר עצום של תפקודי גוף מורכבים. תפקידו של הרפלקסולוג הוא להפעיל גירויים על כל הרפלקסים הבעיתיים עד שהרקמה חוזרת למצב נורמלי. כשאני מטפלת במערכת האנדוקרינית אני משתמשת בגישה ספציפית של אחיזה ידנית, לאחר שקודם "הערתי" את הרפלקסים. את השיטה הזאת, שבה אני עובדת על שתי הרגליים באותו הזמן, פיתחתי מתוך ההכשרה שעברתי ב"טכניקות רפלקסולוגיה מתקדמות" (ART) אצל אנטוני פורטר, והיא מהווה חלק מהותי משיטת הטיפול המונהגת בהצלחה בקליניקה שלי.

4. במה תמקדי את הטיפול במקרים בהן מטופלות עם רקע של תת-פעילות של בלוטת התריס מתקשה להכנס להריון?

כאשר נערכים לטיפול מאתגר מסוג זה מיד חושבים על רפלקסים מסוימים.  לעתים קרובות פעילות נמוכה של בלוטת התריס עלולה לגרום למגוון בעיות, לרבות קשיי פוריות וריבוי הפלות. אולם מצאתי כי לטיפול בטכניקות האחיזה יש השפעה עצומה הן כגורם מאזן והן כגורם משקם.

במקום לטפל באמצעות פרוטוקול קבוע אני דוגלת בלאמוד כל מטופל באופן פרטני. כי אחרי הכל, ברור שעדיף לטפל באדם מאשר במחלה!  כך או כך אני תמיד מתחילה בעבודה על הרפלקסים של המערכת האינדוקרינית וכן על בלוטת התריס.  אני מסתכלת על יותרת הכליה (אדרנל) מכיוון שבפעמים רבות תפקוד לקוי של יותרת הכליה  מהווה סמן מקדים לתפקוד נמוך של בלוטת התריס. עם זאת, הגורמים לתת פעילות של בלוטת התריס אינם בהכרח פשוטים. ייתכן שבלוטת התריס מייצרת הורמונים בצורה מספקת אולם רקמת בלוטת התריס נהרסת בגלל תגובה אוטואימונית, כפי שקורה במחלת השימוטו. כמו כן, במידה ולבלוטת התריס אין מספיק תאים לייצור הורמונים, אין טיפול רפלקסולוגי שיוכל לחדש את הפעילות ללא תוספת הורמונלית. משימתנו כרפלקסולוגים היא לאתר את הרפלקסים הבעיתיים ולטפל בהם בהתאם, ולתת לבינה המולדת שבגופנו לעשות את השאר.    

ציר HPA הינו גורם חשוב להפחתת לחצים ולאיזון כללי, וכמובן שמערכת הרבייה בכללותה, לרבות הרפלקסים של הכליות, משפיעה על החיוניות. גם ברפואה הסינית המסורתית הכליות שולטות ברבייה. במרכז הרפלקס של הכליה יש איזור עוצמתי שהינו שימושי במיוחד ומגיב לטכניקת האחיזה. אני גם כוללת את ה נקודת הדיקור של כליה 1, לרבות המרידיאן של הכליה בכף הרגל והרפלקס של הכבד (עבור פעילות הורמונלית של חילוף חומרים). אני עובדת ביסודיות על אצבעות כף הרגל, מכיוון שהן משמשות למעבר אנרגיה, אשר הינו מרכיב חשוב מאד בשיטת הטיפול שלי. בנוסף לטיפול בבעיות תפקוד נמוך של בלוטת התריס, הטיפולים הרפלקסולוגיים מסייעים גם ביצירת סביבה ברת-קיימא להריון בריא, לרבות הכנה ללידה עצמה.

הגישה שלי לרפלקסולוגיה מתמקדת בבסיסה ב'העברת אנרגיה'. זה נעשה באמצעות עבודה באופן שממש מגיע אל הרפלקסים. באמצעות מישוש אני קובעת מה מצבם של הרפלקסים ואז מטפלת בהם בהתאם. אנו יודעים שכל הפרעה לזרימת האנרגיה – 'כח החיים' שלנו, המוכר גם כצ'י – מובילה לחוסר הרמוניה. כאשר יש מחסור בכח החיים שלנו (שמהווה את החיוניות הטבועה בנו), הגוף הופך לחלש או חסום וזהו הזמן שבו כאב ומחלות מופיעים.

 

5. האם טיפול רפלקסולוגי עשוי לסייע בתהליך השבחת זרע?

בקליניקה שלי עבדתי עם זוגות שעוברים טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF). לעתים קרובות לגבר יש ספירת זרע נמוכה וכן ניעות נמוכה (זרע באיכות נמוכה). אז כן, לדעתי רפלקסולוגיה בהחלט עשויה לסייע בתהליך השבחת הזרע. במקרה מסוים טיפלתי בגבר שחווה שיפור של 70% בניעות הזרע לאחר טיפול רפלקסולוגיה שבועי לאורך מספר חודשים, מה שסייע להצלחת תהליך ההפרייה החוץ גופית.

6. האם ישנה התוית-נגד בין רפלקסולוגיה והפריה חוץ גופית?

עבורי אין סתירה בין טיפול רפלקסולוגי בהריון והפריה חוץ גופית. אני מטפלת לאורך כל הדרך – מלפני ההתעברות ועד ללידה! מיד לאחר החזרת העוברים יש להיות רגישים במיוחד לפגיעותה של האשה בתקופה מכריעה זו. החלק היחידי בתהליך ההפריה החוץ גופית שבו אמנע מטיפול (אם כי אני מרגישה שהוא יכול לסייע) הם הימים שמיד לאחר החזרת העוברים ועד לקליטתם. אם כי החלטה זאת נתונה בידי המטופל.

 

7. במה תמקדי את הטיפול בשלב טרום-הביוץ? בתהליך הפריה חוץ גופית במה תמקדי את הטיפול לפני החזרת העוברים?

המיקוד לטיפול בתשובה לשתי השאלות הוא זהה למה שמצויין בשאלה הראשונה, אולם אני תמיד מיישמת את הטיפול הרפלקסולוגי על כלל איזור הבטן ואגן הירכיים (ללא תלות למצב או לשלב המחזורי) אשר כולל את הרפלקסים של האיברים הספציפיים. מיקוד זה מסייע לקדם את זרימת הדם (דרך חמשת נתיבי האנרגיה) לשחלות, לאיברים נוספים ולרקמות סמוכות ומסייע להזיז אנרגיה קפואה. כל תעוקה במחזור הדם או עיצבוב (Innervation) לקוי וניקוז לימפטי עלול להוביל למספר רב של בעיות רפואיות שיכולות לגרום לחוסר פוריות. הרחם חייב להיות בר תנועה בכדי לאפשר תפקוד פיזיולוגי מיטבי. כאשר הרחם מקובע במיקום אחד עלולה להווצר התעבות צלקתית ברצועות ובכך לפגוע בזרימת הדם המקומית. כאשר זרימת הדם לקויה התאים לא יקבלו חומרים מזינים (חמצן), מה שעלול לגרום לכאב ולמותם של התאים.

בנוסף לנקודות ולרפלקסים שציינתי אני גם מטפלת ברפלקס 6 של הטחול (SP6) שמהווה את נקודת המעבר בין הטחול והמרידיאן של הכבד, ואשר הינו חלק מרכזי בטיפול בבעיות פוריות.
 

8. כיצד יכול המטפל לסייע במקרים של רירית רחם דקה?

המחזור הוסתי תלוי בעיקר ברמות האסטרוגן, אשר הינו הכרחי לעיבוי רירית הרחם, ורירית רחם בריאה ובגודל נורמלי הינה קריטית להצמדות הביצית המופרית ולגדילתו של העובר. רמות האסטרוגן יורדות עם הגיל ועל כן קשה יותר לאשה להכנס להריון ככל שהיא מתבגרת ונכנסת לתהליך של קדם גיל המעבר.

 גורם משמעותי נוסף המוביל להצטמקות של רירית הרחם הוא זרימת דם לקויה וייתכנו סיבות רבות הגורמות לכך שכמות בלתי מספקת של דם מגיעה לרירית הרחם.

רפלקסולוגיה עשויה לסייע לגרות את תאי רירית הרחם להגיב ולהתרבות. שרירי הרחם הופכים לחזקים ובריאים יותר והאיזון ההורמונלי משתפר. זרימת דם משופרת מזינה את איברי הרבייה ושומרת על בריאותם. כפי שאנו יודעים, רפלקסולוגיה גם מעודדת שחרור אנדרופינים. לחץ גורם לכיווץ כלי הדם הרחמיים ואילו האנדרופינים גורמים לדם רב יותר לזרום אל עבר הרחם.

9. במקרים בהם אין סיבה רפואיות לחוסר פוריות, במה תמקדי את הטיפול? האם יש לטפל באשה וגם בגבר?

ישנן מספר רב של של סיבות הגורמות לחוסר פוריות, אולם במיוחד כאשר לא נמצאה סיבה רפואית רפלקסולוגים יכולים לעזור בצורה הטובה ביותר. הרפלקסולוגיה יכולה לסייע להגיע למידת בריאות אופטימלית ובכך לאפשר לטבע לעשות את שלו.

לחץ הוא אחד מהבעיות העיקריות. כאשר אנחנו לחוצים אנו חווים שינויים נוירו-כימיים אשר עלולים לשנות את שחרור ההורמונים אשר מסדירים את ההבשלה והשחרור של הביצית. יש קשר ישיר בין המוח ומערכת הרבייה. מרקם עצבי מקשר את המוח ישירות לחצוצרות ולרחם. אצל גברים, ידוע כי לחץ פיזי ונפשי משפיע על הפוריות.  הדבר משנה את ספירת זרע, הניעות ומבנה הזרע ועלול להוביל לתופעות כגון אין-אונות וקושי בשפיכת זרע. למרות שלא תמיד ניתן לעשות זאת, תמיד מומלץ לטפל באשה ובגבר על מנת להשיג תוצאות אופטימליות. כאשר עובדים עם זוגות הנמצאים בתהליך של טיפולי פוריות חשוב להתייחס באופן מקביל ומשותף להיבטים של אורח חיים ותזונה על מנת להביא לתוצאות הטובות ביותר.

 

10. האם על טיפול רפלקסולוגי לבעיות פוריות להתמקד בכפות הרגלים או גם בכפות הידיים? מתי את שוקלת שילוב של טיפול בכפות הידיים?

בקליניקה שלי אני עובדת בעיקר על כפות הרגלים ולעיתים גם על כפות הידיים אם כי אין זה משהו שאני משלבת במיוחד בהקשר של קשיי פוריות. אולם אני אשקול את האפשרות הזאת בחיוב במידה וטיפול בכפות הרגליים מהווה בעיה. ישנה אפשרות שעבודה על הרגליים וגם על הידיים תתרום לשיפור הטיפול הרפלקסולוגי. אני זוכרת שיחה עם קולגה וחבר טוב בהקשר של ויליאם פיצג'רלד ותיאוריית הזונים שלו, שכאשר עובדים על הרגליים אנו משפיעים יותר על איברים וחלקי גוף מתחת לבטן ובאמצעות הידיים משפיעים על בעיות מעל הבטן. אני משוכנעת שטיפול ברגליים משפיע על כלל הגוף אך מוצאת שהרעיון הזה בהחלט מעניין.

הגר בסיס היא מנהלת האקדמיה לרפלקסולוגיה בלונדון, מוסד מוכר המלמד לדיפלומה שלב 5 ברפלקסולוגיה טיפולית, מעביר סמינרים ללימודי מתקדמים ומארח דוברים בינלאומיים. הגר עוסקת ברפלקסולוגיה משנת 1989. היא היתה תלמידתו של טוני פורטר ובהמשך לימדה לצידו. יסודות מוצקים אלה מהווים חלק מהותי בהתפתחותה האישית והמקצועית בתחום הרפלקסולוגיה. הגר מלמדת באופן בינלאומי ובשנה שעברה הרצתה בכנס Reflexology in Europe Network (RiEN) בבריסל, ובהמשך השנה תרצה בנושא 'רפלקסולוגיה בבריאות נשים' בכנס ICR בטיוואן.

כל הזכויות שמורות להגר בסיס

אתר האקדמיה לרפלקסולוגיה של הגר בסיס: http://www.reflexologyacademylondon.com/

  

Q&A Hagar Basis - ISRAELI REFLEXOLOGY ASSOCIATION

1. Is the conventional medicine in England being supportive for alternative medicine and specifically reflexology in case of fertility issues?

Complementary and alternative medicines (CAMs) like reflexology are treatments that fall outside of mainstream healthcare in the UK. Complementary therapies in NHS (National Health System) hospitals are usually provided free by volunteering therapists. This is most prevalent within cancer wards, units and hospitals .Those most commonly offered are reflexology, acupuncture and massage. In some private medical clinics where patients receive IVF and other assisted fertility treatments they will often offer CAM therapies like acupuncture and reflexology privately alongside. It really is determined on the medical establishment as it is not conventional practice to have a CAM therapist alongside fertility treatments. The availability of CAMs on the NHS is limited, and in most cases the NHS will not offer such treatments. Due to the high stress factor of undergoing assisted fertility treatment, the medical profession looks upon CAM therapies as a way to assist well-being and help with stress. It is not commonplace but some reflexologists will get referrals from medical practitioners.  I used to get referrals from a wonderful consultant gynaecologist in central London who has now sadly passed away. This was from his private practice not from the hospital where he also worked. He was a wonderful surgeon but advocated reflexology above surgery for the treatment of common pelvic pain. The clients he sent me more often than not suffered from endometriosis, which responded well with reflexology treatment.

 

2. Can you explain your insights about Dr Manzanares method and its contribution to fertility treatments?

In my experience of hosting Dr Jesus Manzanares I have never heard him speak about treating infertility as such. When asked about this subject by students at the seminars he only briefly mentions the reflex areas to treat. I recall him once saying that he doesn't get many cases related to hormonal problems in general and that it’s not particularly of great interest to him within his work. Jesus Manzanares works within a very structured protocol system for pathologies culminating from his 30+ years of experience, and in accordance with his own unique reflexology mapping system which he has developed from a foetal anatomical perspective.  What I find insightful in regards to the Manzanares method of reflexology is in his location of specific reflex areas and the approach to the way that he applies his technique to those areas. It is interesting is that there are many crossovers and similarities between applications of technique, philosophy and methodologies with obvious parallels, though the languaging used is very different.

3. Could you shed light on the recent treatment methods and success rate related to thyroid problems?

Over my 27 years in practice I’ve treated many clients with impaired thyroid function and hypothyroidism, especially women. In general, clients as well as those that receive thyroxine medication, feel more energised after reflexology treatment, function better, their symptoms ease and most importantly they feel more themselves.  Nowadays it is very common for women especially to present with low functioning thyroid issues (often sub clinically) as more often than not do not show up in the rudimentary blood tests given here in the UK. It is apparent that sub clinical hypothyroidism is on the rise affecting many, and a precursor for many health disorders and pathological disease. Endocrine issues themselves are rarely straightforward affecting a myriad of complex body functions, the work of the reflexologist is to apply effective stimulus to any disturbed reflexes until the tissue normalises. I use a specific bi manual holding approach when working the Endocrine system, after priming ‘waking up’ the reflexes first. This system of bi manual working (both feet at the same time) I have evolved from my initial training with Anthony Porter and his Advanced Reflexology Techniques (ART) which has been intrinsic to my own methodology and success in practice.

 

4. What would be your treatment focus with the patient facing difficulties to get pregnant with hyporthyroidism background?

There are certain reflexes that will come straight to mind when facing challenging client like this one. Often low thyroid function/hyporthyroidism causes sometimes a lifetime of struggle including fertility issues and multiple miscarriages. However I have found that working specifically using the bi manual techniques very powerful which has a balancing and restorative effect.

I assess each patient individually rather than apply a set protocol treatment. After all it is better to treat the person who has the disease rather than the disease the person has! That as it may be I would always work the main reflexes of the Endocrine system as well as the thyroid. I would be looking at the adrenals as low adrenal function is often a precursor for low thyroid function/hypothyroidism. However the causes of hypothyroidism is not so straightforward, there may be sufficient production of hormones by the thyroid gland but due to an autoimmune response the  thyroid tissue is destroyed as in Hashimoto’s disease. Similarly if the thyroid does not have enough cells to produce its hormones no amount of reflexology will be able fully restore functioning without hormonal supplementation.  Our job as reflexologists is to detect the disturbed reflexes and then treat them accordingly; the body in its innate wisdom will do the rest. The HPA axis would be very important to reduce stress and for overall balancing. Of course the whole of the reproductive system including the reflexes of the kidneys for vitality, also in Traditional Chinese Medicine (TCM) kidneys rule reproduction. In the centre of the kidney reflex there is a particularly powerful ‘pin point’ area that is especially useful, and work bimanually. I would include Kidney 1 acu- point including the Kidney meridian in the foot, and the Liver reflex (for metabolising hormone functions). I thoroughly work the toes, as they serve as a gateway primarily for moving the energy, which is a very important part of my treatment system. As well as working to address low thyroid function for fertility issues, the reflexology treatments would be working towards attaining a continued sustainable environment for healthy pregnancy including the preparation of the birth.

My approach and focus in reflexology is fundamentally on ‘Moving the Energy’. This is done by working in such a way that actually reaches the reflexes. Through palpation I determine the condition of the reflex and then work them accordingly. We know that any disruption to the movement of energy – our ‘life force’, also known as Qi – leads to disharmony. When there is a deficiency in our life force (which is our inherent vitality), the body becomes weak or blocked and this is when dis-ease and pain can occur.

 

5. Can reflexology treatment assist with sperm preparation?

In my practice I have worked with couples undergoing In vitro fertilisation (IVF). The man often has low sperm count and low motility (low quality sperm). So yes, in my opinion Reflexology can definitely help with sperm preparation. In one such case a man who I was treating, his sperm motility improved by 70% after his course of weekly reflexology treatments over a period of several months, and thereby assisting towards the successful IVF outcome.

 

6. Is there any contraindication between Reflexology and IVF?

For me there is no contraindication with reflexology in pregnancy or IVF, I treat all the way through preconception to Labour Day! Immediately after the embryo transfer it is important to be sensitive to the woman's vulnerability at this crucial time. The only part of the IVF process that I may refrain from treatment (though I feel it would be helpful), are the days following transfer of the embryo until it implants. However this decision is guided by the client.

 

7. What would be your treatment focus at the pre-ovulation phase? In IVF process, how would you focus your treatment before the embryo transfer?

The treatment focus to answer both questions would be similar, and as specified in the earlier question; however I always apply reflexology to the whole of the abdominal and pelvic area (regardless of the condition/or cyclical phase) which includes the reflexes to the specific organs. This focus helps to encourage all the circulation (via the five energetic pathways) to the ovaries other organs and surrounding tissues, and helps to move any stagnant energy. Any constriction in the circulation of blood, or impaired innervation and lymphatic drainage can lead to countless conditions that lead to infertility. The uterus must be mobile for proper physiological function.  When the uterus is fixed in one position fibrosis of the ligaments can ensue and thereby impair local circulation.  When circulation is impaired, the cells won’t get proper nutrients (oxygen), pain, and cell death may follow.

Additional to the points and reflexes already mentioned I therapeutically reflex Spleen 6 acu-point (SP6), which is the crossing point of the spleen, kidney, and liver meridians and is key in the treatment of fertility issues.

8. How can a therapist assistant case of Thin endometrium?

The menstrual cycle mainly depends on the levels of estrogen which is necessary for the thickening of endometrium and a healthy and normal sized endometrium is critical for implantation and growth of a foetus. Levels of estrogen decline with age, and therefore it is more difficult for a woman become pregnant as she gets older and comes into perimenopause.

 Thinning of endometrial lining is also significantly caused by inadequate blood flow and there are many reasons why there can be insufficient blood supply to the endometrial lining.

Reflexology can be helpful in stimulation of endometrial cells to respond and proliferate. Uterine muscles become stronger and healthier and hormonal balance is improved. Improved circulation nourishes the reproductive organs and keeps them healthy. Reflexology as we know also encourages endorphins to be released. Stress causes the uterine vessels to shrink whereas the endorphins make more blood to flow towards uterus.

9. In case there is no medical reason for infertility, what would your treatment focused be? Should the therapist treat both the female and a male?

There are a multitude of different causes of infertility, but when no medical reason is found it  is especially within this group reflexologists we are often able to help best. Reflexology can help achieve optimum health to enable nature to take its course.

Stress is one of the main problems, when under stress we experience neurochemical changes. These can alter the release of hormones that regulate the maturation and release of an egg. There is a direct link between the brain and the reproductive tract. Nerve fibres connect the brain directly to both the fallopian tubes and the uterus. When a woman is under stress, spasms can occur in both the fallopian tubes and the uterus. In Men, both physical and emotional stress is known to affect fertility. Sperm count, motility, and structure are altered, and problems such as impotence and difficulties to ejaculate can occur. Though not always possible, it is always better to treat both the man and the woman for optimum results. As when working with couples going through medical assisted fertility treatment, it is also important for lifestyle and nutrition to be addressed simultaneously for the best outcome.

 

10. Would reflexology treatment for infertility focus on the feet or on the hands as well? When do you consider in corporate hand treatments as well?

I primarily work on the feet in my practice, very occasionally the hands, but this is not something that I incorporate specifically for working with fertility issues. However I would consider this option if working the feet was an issue. It is possible that working both the hands and feet would only enhance the reflexology treatments. I remember a conversation with a good friend and colleague in reference to William Fitzgerald’s and his  zone theory, that by working on the feet we affect more the organs and parts of the body below the abdominal area, and by working the hands for problems or conditions above the abdomen. I am sure it works both ways, but it is interesting nonetheless.  

 

 

Hagar Basis is director of REFLEXOLOGY ACADEMY in London, an established school which teaches the Level 5 Diploma in Practitioner Reflexology, post graduate seminars and hosts international speakers. Hagar has been in reflexology practice since 1989 and was originally taught by Tony Porter and later went on to teach alongside him. This solid foundation provided the corner stone intrinsic to her own personal development and practical adaptations within reflexology.  Hagar teaches internationally and last year was a speaker at the Reflexology in Europe Network (RiEN) Conference in Brussels, and later this year she will be speaking in Taiwan at the ICR conference presenting once again Reflexology for Women’s Health.

Copyright ©Hagar Basis All rights reserved 

Hagar Basis Reflexology Academy Website :http://www.reflexologyacademylondon.com/

Hagar Basis Reflexology Facebook Page: https://www.facebook.com/hagar.basis.reflexology/

bottom of page